Psychologia jazdy konnej: Dlaczego to kochamy i jak zacząćNiezależnie od tego, czy jesteś dziewczyną z miasta, która uwielbia ideę powrotu do natury, czy entuzjastą ruchu na świeżym powietrzu szukającym czegoś nowego, jazda konna to fantastyczny sposób na spędzenie czasu na łonie natury przy jednoczesnym uprawianiu ćwiczeń. Jest to sport, który może być uprawiany przez osoby w każdym wieku i o każdym typie budowy ciała, choć wymaga nieco siły i równowagi. Na szczęście na całym świecie jest wiele miejsc, w których można jeździć konno w ramach rekreacji. Stajnie te zazwyczaj oferują lekcje grupowe dla początkujących oraz prywatne przejażdżki dla doświadczonych jeźdźców. Istnieje również wiele małych gospodarstw, które pozwalają wynająć swoje konie za opłatą godzinową, dzięki czemu można mieć własną prywatną jazdę. Kiedy zdecydujesz się na jaki rodzaj jazdy konnej chcesz zrobić, pierwszym krokiem jest znalezienie gdzieś w pobliżu, że oferuje go. Po znalezieniu kilku stajni lub gospodarstw w pobliżu, nadszedł czas, aby dokonać rezerwacji i zacząć przygotowywać się do pierwszej jazdy!

Dlaczego ludzie kochają jazdę konną

Jazda konna oferuje wiele korzyści, ale najważniejszą z nich jest to, że jest to świetny sposób na ćwiczenia fizyczne podczas spędzania czasu na łonie natury. Jest to szczególnie atrakcyjne dla osób, które nie lubią chodzić na siłownię i wolą zajęcia na świeżym powietrzu. Fizyczne i psychiczne korzyści płynące z jazdy konnej sprawiają, że jest to świetne zajęcie dla osób w każdym wieku. Najlepsze jest to, że nawet jeśli nie jesteś naturalnie skoordynowane osoby, nadal można cieszyć się jazda konna! Wszystko, co musisz zrobić, to znaleźć metodę jazdy, która działa dla Ciebie i ćwiczyć tak dużo, jak trzeba. Jazda konna może poprawić swoją równowagę, siłę rdzenia i postawy, co czyni go doskonałym sportem dla ludzi, którzy siedzą przy komputerze cały dzień. Jest to również niski wpływ aktywności aerobowej, co czyni go doskonałym rozwiązaniem dla osób z bólem stawów lub urazów. Jazda konna może również pomóc w zachowaniu zdrowia psychicznego poprzez obniżenie poziomu stresu i niepokoju.

Psychologia jazdy konnej

Związek między koniem a jeźdźcem jest bardzo skomplikowany i fascynujący. Każde zwierzę ma własną osobowość i podobnie jak ludzie, reaguje na różne bodźce w różny sposób. Budowanie zaufania i tworzenie więzi z koniem może zająć trochę czasu, ale proces ten jest tego wart. Jako jeździec musisz zrozumieć swojego wierzchowca, aby móc jeździć bezpiecznie i efektywnie. Proces ten można porównać do psychoterapii, w której klient i terapeuta pracują razem, aby zrozumieć siebie nawzajem. Dlatego wielu jeźdźców mówi, że jazda konna jest jak terapia. Pracując z koniem, poznajesz siebie i innych w nowy sposób. Ćwiczysz także cierpliwość i akceptację, które są niezbędnymi elementami procesu terapeutycznego.

3 rzeczy, o których warto pamiętać, gdy zaczynasz jeździć konno

Najważniejszą rzeczą, o której musisz pamiętać, gdy zaczynasz jeździć konno, jest to, że konie nie są zabawkami. Konie to niezwykle silne zwierzęta i jeśli nie będziesz traktować ich z szacunkiem, może stać Ci się krzywda. Kiedy po raz pierwszy zaczynasz jeździć konno, pamiętaj o tych kwestiach, aby zbudować bezpieczną i zdrową relację z koniem:

  • Szanuj swojego wierzchowca - Twój koń nie jest zabawką. Konie są bardzo silnymi zwierzętami i jeśli nie będziesz ich szanować, może stać Ci się krzywda. Ważne jest, aby rozpocząć współpracę z koniem na dobrej stopie, okazując mu zaufanie, siłę i życzliwość.
  • Zacznij od wyszkolonego konia - Zazwyczaj najlepiej zacząć od konia, który został przeszkolony w zakresie podstawowych zasad ujeżdżenia. Ujeżdżenie to sztuka jazdy konnej, więc konie te są wystarczająco spokojne i łagodne dla początkujących.
  • Budowanie relacji - Musisz pracować nad budowaniem relacji z koniem tak samo, jak z przyjacielem. Potrzeba czasu, aby poznać swojego konia i dowiedzieć się, co sprawia mu przyjemność, co go smuci, a co jest dla niego wygodne.

Jak zacząć jeździć konno

Jeśli nigdy wcześniej nie jeździłeś konno, prawdopodobnie będziesz chciał wziąć udział w kursie dla początkujących. Jeśli znajdziesz miejsce, które oferuje lekcje grupowe, można również współdziałać z innymi nowymi jeźdźcami i poznać kilku przyjaciół w procesie! Jeśli znajdziesz miejsce, które oferuje prywatne lekcje, będziesz miał całą uwagę, czego potrzebujesz, aby uczyć się we własnym tempie. Jeśli nie masz konia w pobliżu, że można jeździć, kiedy chcesz, można również znaleźć stajnie i gospodarstwa, które oferują wynajem godzin. Jest to świetna opcja dla ludzi, którzy chcą jeździć regularnie, ale nie mogą sobie pozwolić na zakup lub pokładzie konia. Jeśli jesteś początkujący, najlepiej zacząć od konia, który jest wyszkolony w podstawowych zasadach ujeżdżenia (sztuki jazdy konnej). Są to zazwyczaj emerytowane konie pokazowe, które są wystarczająco spokojne i łagodne, by były bezpieczne dla początkujących. Jeśli wolisz zacząć od młodego konia, upewnij się, że został on odpowiednio przygotowany i jest bezpieczny do jazdy dla osób o różnym poziomie umiejętności.