Korzyści z hipoterapii w powrocie do zdrowia i rehabilitacjiHipoterapia jest terapią wspomaganą przez konie, która od lat 40. XX wieku jest stosowana w celu pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi, fizycznymi i rozwojowymi. Słowo hippo- pochodzi od greckiego słowa "hippos", które oznacza "koń". Thera pochodzi od greckiego słowa "therapeuein", które oznacza "opiekować się lub pielęgnować". Koń może być potężnym towarzyszem leczniczym dla każdego, kto wraca do zdrowia po chorobie fizycznej lub psychicznej i może pomóc w licznych niepełnosprawnościach, w tym porażeniu mózgowym, autyzmie, zespole Downa, urazach rdzenia kręgowego i wielu innych.

Istnieje wiele korzyści z hipoterapii dla pacjentów w odzysku i rehabilitacji, w tym:

Wzmacnianie mięśni rdzenia

Grzbiet konia jest idealnym miejscem do budowania siły w mięśniach rdzenia. Grzbiet może być szczególnie przydatną przestrzenią dla osób, które potrzebują pracować delikatnie i bez nacisku na kręgosłup. Oprócz mięśni rdzenia, ludzie, którzy siedzą na grzbiecie konia, będą również pracować nad swoimi biodrami i górnymi nogami, w tym mięśniami czworogłowymi.

Rozwój równowagi i koordynacji

Konie to duże zwierzęta i mogą być żywiołowo nieprzewidywalne. Podczas pracy z koniem, osoba szkolona musi być w pełni obecna i zwracać uwagę na zwierzę. Jazda konna jest doskonałą aktywnością pomagającą pacjentom uzyskać poczucie równowagi i koordynacji podczas stania na nierównej powierzchni. Badania wykazały, że jazda konna może poprawić równowagę i koordynację u osób, które wracają do zdrowia po chorobie lub urazie oraz u osób z zaburzeniami rozwojowymi. Wymagania doświadczenia mogą pomóc pacjentom skupić się, zmniejszyć niepokój i zwiększyć pewność siebie.

Promowanie mobilności i elastyczności stawów

Podczas jazdy na koniu pacjent będzie poruszał się w szerokim zakresie ruchu we wszystkich stawach. Osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub rozwojową mogą często korzystać ze zwiększonej mobilności i elastyczności stawów. Kiedy jesteśmy młodzi, nasze stawy są bardzo elastyczne, ale z wiekiem stają się mniej elastyczne i bardziej narażone na rozwój choroby zwyrodnieniowej. Delikatny ruch, taki jak jazda konna, może pomóc niektórym pacjentom zwiększyć ruchomość stawów, co może poprawić ich ogólną jakość życia.

Poprawa funkcji sercowo-oddechowych

Jazda konna wymaga użycia dużych mięśni i jest aktywnością aerobową. Ćwiczenia aerobowe zwiększają tempo, w jakim tlen jest dostarczany do tkanek, co pomaga organizmowi spalać tłuszcz i uwalniać endorfiny, substancje chemiczne, które promują relaks i poprawiają sen. Naukowcy zaobserwowali, że pacjenci, którzy regularnie wykonują ćwiczenia aerobowe, rzadziej zapadają na choroby serca, cukrzycę, wysokie ciśnienie krwi i niektóre rodzaje nowotworów.

Budowanie pewności siebie i zwiększanie poczucia własnej wartości

Jazda konna może pomóc pacjentom zbudować pewność siebie, a jednocześnie doświadczyć poczucia mistrzostwa. Pacjenci, którzy są nowi do jazdy będzie prawdopodobnie doświadczyć trochę niepokoju, ale poczucie osiągnięcia, że pochodzi z opanowaniem nowej umiejętności może być bardzo pomocne w budowaniu poczucia własnej wartości. Kiedy pacjenci przechodzą do samodzielnej jazdy konnej, pojawia się ogromna duma, która wynika z możliwości opieki i kontroli nad dużym zwierzęciem.

Zalety ogólne

Ból pleców jest powszechnym problemem, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Podczas gdy istnieje wiele różnych rodzajów leczenia dostępnych, jednym z najbardziej skutecznych zabiegów jest jazda konna terapia hipoterapia. Istnieje wiele powodów, dla których jazda konna terapia hipoterapia jest skuteczna, jeśli chodzi o leczenie bólu pleców. Na początek, jazda konna może pomóc wzmocnić mięśnie rdzenia. Mięśnie te wspierają kręgosłup i utrzymują plecy w osi, co pomaga zmniejszyć nacisk na kręgosłup. Ponadto, jazda konna może poprawić swoją równowagę i koordynację, co może również pomóc złagodzić nacisk na kręgosłup. Jazda konna hipoterapia ma również wiele innych zalet, jeśli chodzi o leczenie bólu pleców. Jedną z zalet jest to, że jest to niski wpływ, co sprawia, że łatwiej jest zacząć. Inną zaletą jest to, że budujesz więzi z koniem, który może pomóc Ci poczuć się bardziej połączone z siebie i innych. Ostatnią zaletą jest to, że jest zabawny i przyjemny, więc łatwo się doczekać, aby zrobić każdy dzień.

Korzystna metoda na powrót do zdrowia

Hipoterapia może być korzystna dla osób w każdym wieku, które mają do czynienia z różnymi niepełnosprawnościami. Może pomóc ludziom ćwiczyć, zyskać siłę mięśni, poprawić równowagę i koordynację oraz zwiększyć ich ogólne samopoczucie. W rzeczywistości badania wykazały, że jazda może być nawet bardziej korzystna niż samo chodzenie. Ważne jest jednak, aby wybrać program terapii, który jest dostosowany do Twoich potrzeb. Jeśli Ty lub bliska osoba rozważa hipoterapię, upewnij się, że ośrodek jest odpowiednio wyposażony. Powinien być szeroki wybór odpowiednich koni, a także wyszkolony personel, który pomoże w terapii.

Jeśli jesteś w trakcie rekonwalescencji lub rehabilitacji, hipoterapia może być pomocnym sposobem na uczestniczenie w aktywności fizycznej i odzyskanie pewności siebie. Ten artykuł bada różne sposoby, w jakie hipoterapia może poprawić twoje zdrowie i samopoczucie.