Jak wybrać właściwe zaopatrzenie jeździeckie dla Twojego konia?Kiedy po raz pierwszy zaczynasz jeździć, może czuć się jak wiele nowych rzeczy do nauczenia się. Istnieją różne sprzęty i wyposażenie dla konia, jak również specjalne ubrania dla Ciebie. To wystarczy, aby twoja głowa się kręci. A jednak, jeśli chcesz zachować bezpieczeństwo podczas jazdy i nadal to robić w dłuższej perspektywie, to wszystko ważne rzeczy, aby uzyskać prawo od początku. Nasze konie są naszymi partnerami w siodle i ich komfort bezpośrednio wpływa na nasze własne doświadczenie. Dobry sprzęt jest niezbędny do dobrej jazdy, co oznacza, że twój koń potrzebuje nie tylko dobrze dopasowanego sprzętu, ale także wysokiej jakości sprzętu, który będzie mu służył przez długi czas przy odpowiedniej pielęgnacji. Chociaż wielu jeźdźców venture w świat własności konia ze standardowym wydaniu dżinsy i bluzy z kapturem w umyśle, jest więcej do rozważenia przy zakupie odzieży do jazdy niż to, co wygląda słodkie wiszące w domu.

Każdy artykuł odzieżowy ma zamierzony cel, który ma wpływ na bezpieczeństwo i jak skutecznie jesteś w stanie być na koniu. Rzućmy okiem na wszystko, czego potrzebujesz:

Lista kontrolna wyposażenia konia i jeźdźca

  • Horse halter - Aby prowadzić konia, będziesz potrzebował haltera, który jest bardzo istotną częścią sprzętu.

  • Slicker - Lekki płaszcz przeciwdeszczowy dla twojego konia, który jest zaprojektowany, aby utrzymać muchy z dala.

  • Browband - Jest to element nakrycia głowy, który jest używany podczas jazdy na pewnych rodzajach zakazanych szlaków. Zestaw do pielęgnacji konia - Powinien zawierać szczotkę do ciała, zestaw do kopyt, rękawice do pielęgnacji i szczotkę do uszu.

  • Rękawiczki dla jeźdźców - Pomogą one utrzymać ciepłe ręce i zmniejszyć ilość chwytów, które musisz mieć na lejcach.

  • Buty jeździeckie - Aby chronić stopy przed strzemionami i zapewnić wsparcie, mogą być wykonane ze skóry lub materiałów syntetycznych.

  • Kask jeździecki - Aby chronić głowę i oczy, jest to niezbędny element podczas jazdy konnej.

Uzda

Jeśli kiedykolwiek posiadałeś konia, jesteś prawdopodobnie zaznajomiony z kolką. Jest to bolesny i potencjalnie zagrażający życiu stan, który może dotknąć każdego konia, niezależnie od rasy czy wieku. Z tego powodu, jeden z pierwszych kawałków tack powinieneś mieć pod ręką jest pasek kolki. Jest to specjalny rodzaj narzędzia do usuwania kolki, które jest zaprojektowane tak, by zapobiec przewracaniu się konia, gdy jest on poza stajnią. Jeśli koń jest w niebezpieczeństwie, prawdopodobnie będzie się miotał i turlał. To tylko pogorszy sytuację. Gdy masz jeden z tych pasków pod ręką, możesz łatwo utrzymać konia z toczenia i bycia niewygodnym.

Haltery

Halter jest niezbędnym narzędziem dla każdego właściciela konia. Jest on używany do wszystkiego, od prowadzenia konia do czyszczenia ich zębów. Ważne jest, aby uzyskać odpowiednie dopasowanie dla twojego konia, jak również do czyszczenia go regularnie. Jeśli koń nosi brudną halter, może to spowodować podrażnienia skóry, zwłaszcza dla tych zwierząt z długimi włosami wokół twarzy. Ponadto, halter musi być odpowiednio dopasowany. W przeciwnym razie może powodować problemy, takie jak szczypanie lub dyskomfort.

Siodła

Z całego sprzętu dla koni, siodło jest jednym z najważniejszych elementów. Złe siodło może spowodować dyskomfort, a nawet kontuzję konia. Oprócz komfortu, siodło jest również po to, by utrzymać cię we właściwej pozycji podczas jazdy, nawet jeśli jedziesz szybkim galopem.

W zależności od dyscypliny, możesz używać siodła angielskiego lub zachodniego. Oba mają różne cechy i są przeznaczone do różnych stylów jazdy. Jeśli dopiero zaczynasz jeździć i jeszcze nie wybrał dyscypliny, wiele akademii jeździeckich lub stajni pozwoli Ci korzystać z każdego rodzaju siodła. Gdy dostaniesz bardziej poważne o jazdy, jednak, będziesz chciał wybrać ten, który pasuje do Twoich potrzeb i preferencji najlepiej.

Nakładki na siodło - Nakładki na siodło mają za zadanie chronić siodło, zapewnić komfort koniowi i chronić plecy konia przed potem i brudem. Są one dostępne w różnych materiałów i grubości, więc jest prawdopodobnie jeden, który jest odpowiedni dla Twoich potrzeb. Często można je prać w pralce i mogą być używane zarówno w domu, jak i na zewnątrz.

Koc pod siodło

Koc pod siodło lub padkładka jest zaprojektowany, aby przejść pod siodłem dla dodatkowej ochrony i ciepła dla konia. Istnieją różne rodzaje podkładek pod siodło, które są przeznaczone do różnych zastosowań. Na przykład, niektóre są zaprojektowane, aby pomóc siodło pozostać w miejscu, podczas gdy inne są zaprojektowane, aby pomóc zmniejszyć pocenie się i podrażnienie pod siodłem. Istnieją również podkładki chłodzące, które są zaprojektowane, aby pomóc utrzymać konia z coraz zbyt gorąco pod siodłem. Koce pod siodło są grubsze niż podkładki pod siodło, zaprojektowane tak, aby pozostać na miejscu i chronić siodło przed potem i brudem przez dłuższy czas. Są one często używane w połączeniu z podkładkami pod siodło dla dodatkowego ciepła lub ochrony.

Strzemiona

Istnieją różne rodzaje strzemion, każde zaprojektowane dla konkretnej dyscypliny jeździeckiej. Większość strzemion ma gumową część, zwaną bieżnikiem, która utrzymuje stopę w miejscu. Materiał, z którego wykonana jest reszta strzemienia, jest różny. Może być wykonana ze skóry lub materiałów syntetycznych, takich jak nylon. Celem reszty strzemienia jest zapewnienie ci odrobiny przyczepności, dzięki czemu możesz zachować kontrolę nad koniem. Skóra strzemienia - Skóry strzemienia są używane do mocowania strzemienia do siodła. Żelazka do strzemion - Żelazka do strzemion są używane do mocowania strzemion do stopy.

Buty i obuwie

Jeśli jeździsz w skalistym lub nierównym terenie, będziesz chciał rozważyć buty zarówno dla swoich stóp, jak i kopyt konia. Jeśli jeździsz w obszarze ze skałami, takimi jak na szlakach w górach, będziesz chciał chronić kopyta konia przed pękaniem lub zranieniem przez ostre skały. Możesz to zrobić poprzez założenie butów na kopyta konia.

But na kopyta to rodzaj buta, który jest używany do ochrony kopyta konia przed pękaniem, kamieniami lub urazami. Może być również używany w połączeniu z podkładką do ochrony podeszwy stopy. Stopa może pęknąć, jeśli jest narażona na skały, nierówny teren lub inne szkodliwe przedmioty. Jeśli kopyto jest popękane, koń może odczuwać ból i nie być w stanie prawidłowo chodzić. Kopyto może również zostać zranione, jeśli zostanie nadepnięte lub kopnięte przez innego konia. Aby zapobiec pękaniu kopyt lub ich zranieniu, właściciel konia może założyć buty na kopyta.

Czapka jeździecka i kask

Choć może widziałeś niektórych jeźdźców w kapeluszach, może zaskoczyć Cię fakt, że większość koniarzy nie nosi kapeluszy podczas jazdy. Zamiast tego wybierają czapkę jeździecką z rondem, która chroni oczy jeźdźca przed słońcem. Podczas jazdy w słońcu, najlepszą rzeczą do zrobienia jest nosić kapelusz z szerokim rondem. To chroni oczy przed szkodliwymi promieniami słonecznymi, które mogą powodować ślepotę, a nawet raka skóry. Pomaga to również chronić włosy przed nadmiernym wysuszeniem, co może prowadzić do ich łamania.