Zabawa, edukacja i terapia w jednym: Czym jest hipoterapia?Hipoterapia to wykorzystanie koni jako interwencji terapeutycznej dla osób niepełnosprawnych. Hipoterapia przynosi korzyści w rozwoju umiejętności motorycznych, funkcji poznawczych, umiejętności społecznych i zarządzania zachowaniem. Jedną z głównych zasad hipoterapii jest to, że jest to działalność, która obejmuje bezpośrednią pracę z końmi w celu poprawy ich zdrowia fizycznego i psychicznego. Słowo "hipoterapia" pochodzi od greckich słów "hippos" (oznaczającego konia) i "therapeia" (oznaczającego leczenie lub opiekę). Obejmuje ona zarówno działania wspomagane przez konie, jak i działania, które są zakończone z naciskiem na konia. Na przykład, niektóre interwencje mogą obejmować trenera o klient karmić lub pieścić konia, jednocześnie koncentrując się na niektórych częściach ciała, takich jak ręce lub ramiona. Inne interwencje mogą obejmować pielęgnację, kąpiel lub sesje przycinania kopyt z określonymi celami dla każdego zaangażowanego uczestnika.

Jak może pomóc hipoterapia?

Konie to naturalnie ciekawskie i towarzyskie zwierzęta, które są biegłymi słuchaczami i reagują na język ciała. Kiedy osoby niepełnosprawne uczestniczą w hipoterapii, są w stanie komunikować się z koniem i tworzyć relacje ze zwierzęciem poprzez środki niewerbalne. Podczas zajęć wspomaganych przez konia, pacjenci często pracują w kierunku zrelaksowanego stanu, który pozwala im skupić się na konkretnych obszarach ciała. Jest to szczególnie korzystne dla osób z autyzmem, ponieważ może pomóc im osiągnąć stan spokoju, który czasami jest trudny do osiągnięcia za pomocą innych środków. Niektóre badania wykazały, że osoby niepełnosprawne mogą doświadczyć wzrostu poziomu serotoniny podczas aktywności z końmi. Wraz ze wzrostem serotoniny (znanej również jako "hormon szczęścia"), objawy takie jak lęk i depresja mogą zostać zredukowane.

Korzyści z hipoterapii dla osób niepełnosprawnych

Hipoterapia może leczyć różne rodzaje niepełnosprawności. Korzyści z hipoterapii obejmują rozwój umiejętności poznawczych i motorycznych, a także poprawę umiejętności społecznych i zarządzania zachowaniem. Pole terapii wspomaganej przez zwierzęta istnieje od dawna i istnieje wiele korzyści z używania zwierząt jako części leczenia. Hipoterapia jest szczególnie pomocna dla osób z autyzmem, porażeniem mózgowym, zespołem Downa, rozszczepem kręgosłupa i innymi niepełnosprawnościami, które mogą powodować trudności w rozwoju umiejętności motorycznych lub socjalizacji.

Rodzaje zajęć hipoterapeutycznych

Jazda konna: Znana również po prostu jako jazda konna, jest to najczęstszy rodzaj hipoterapii. Podczas jazdy konnej, osoba siedzi na siodle zaprojektowanym dla koni, ze specjalnym strzemieniem na stopę. Osoba jest prowadzona przez wyszkolonego jeźdźca, i może zdecydować się na noszenie specjalnego plonu jazdy. Jazda konna może pomóc w wielu aspektach zdrowia fizycznego i psychicznego. To może pomóc rozwijać siłę rdzenia, poprawić równowagę i koordynację oraz zwiększyć ogólną sprawność. Może również pomóc w zdrowiu psychicznym poprzez zmniejszenie stresu, niepokoju i poczucia samotności.

Terapeutyczna jazda konna: Ten rodzaj hipoterapii odbywa się na specjalnie zaprojektowanym wozie konnym. Terapeutyczna jazda różni się od innych rodzajów hipoterapii w tym, że koń często chodzi w wolnym, kontrolowanym tempie, co jest idealne dla osób niepełnosprawnych, które wymagają powolnych i ostrożnych ruchów. Terapeutyczna jazda konna może pomóc w wielu aspektach zdrowia fizycznego i psychicznego. Może pomóc zbudować siłę i poprawić równowagę i koordynację. Może również pomóc zwiększyć siłę rdzenia, poprawić ogólną sprawność fizyczną i zmniejszyć uczucia niepokoju.

Kiedy dzieci mogą skorzystać z hipoterapii?

Hipoterapia może być stosowana z dziećmi w każdym wieku. Często stosuje się ją u dzieci, które są niepełnosprawne, co wpływa na ich rozwój, jak np. autyzm czy porażenie mózgowe. Hipoterapia może być stosowana już w okresie niemowlęcym i może być kontynuowana przez całe dzieciństwo i okres dojrzewania.

Kto może skorzystać z hipoterapii?

Hipoterapia może być stosowana u osób w różnym wieku, od niemowląt do seniorów. Może również pomóc osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności, takimi jak zaburzenia neurologiczne, niepełnosprawność fizyczna i choroby psychiczne.

Znalezienie terapeuty lub ośrodka prowadzącego hipoterapię

Chociaż istnieje wiele koni, które są wykorzystywane do celów terapeutycznych, znalezienie takiego, który jest odpowiednio wyszkolony i dobrze pasuje do Ciebie lub Twojego dziecka może być wyzwaniem. Dobrym miejscem do rozpoczęcia jest lekarz, który może zasugerować kilka lokalnych ośrodków. Jest to również dobry pomysł, aby odwiedzić obiekty i wywiad z personelem w każdym z nich, aby znaleźć ten, który najlepiej pasuje do Twoich potrzeb.