Prawda o hipoterapii: Jak konie pomagają leczyć dzieciHipoterapia to wykorzystanie ruchu z końmi w celu poprawy fizycznego, poznawczego, społecznego lub emocjonalnego funkcjonowania osoby. Jest również znany jako equine-assisted therapy, hipoterapia i terapia konna. Istnieje wiele różnych rodzajów programów hipoterapii dostępnych dla dzieci i dorosłych, którzy mają specjalne potrzeby. Niektóre programy zawierają lekcje na temat opieki nad końmi i instrukcje jazdy, podczas gdy inne skupiają się wyłącznie na korzyściach terapeutycznych, które pochodzą z pracy z końmi. W tym poście dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o korzyściach płynących z hipoterapii, jak to działa i gdzie możesz znaleźć programy, które wspierają ten rodzaj interwencji. Let's dig in!

Czym jest hipoterapia i jak działa?

Hipoterapia to rodzaj terapii, która opiera się na przekonaniu, że konie mają właściwości lecznicze. Wykorzystuje ona ruch konia i dźwięki, które wydaje, aby pomóc osobom o specjalnych potrzebach poprawić ich ruch i zdobyć nowe umiejętności. Praca z koniem może pomóc w: Niepokój i stres: Jazda na koniu może obniżyć stres i niepokój. Unikaj stosowania terapii elektrokonwulsyjnej, a rezultat jest często bardziej pozytywny i mniej szkodliwy niż ten wywołany przez leki stosowane w ich miejsce. Inni są mniej podejrzliwi, mniej wrodzy, mniej krytyczni i mniej się boją. Zmniejsza się lub znika napięcie, niepokój i uczucie depresji.

5 korzyści z hipoterapii dla dzieci niepełnosprawnych

 • Neuroplastyczność: Wszyscy słyszeliśmy, że nasze mózgi są jak gąbki i mogą się nieustannie przerabiać. Wykazano, że hipoterapia pomaga w neuroplastyczności (zdolności mózgu do samoregeneracji) poprzez zwiększanie ilości danych sensorycznych i wykorzystanie systemu przedsionkowego.
 • Zwiększona równowaga i koordynacja: Korzystanie z ruchu konia może pomóc dzieciom ćwiczyć i uzyskać lepszą równowagę i koordynację.
 • Poprawa umiejętności komunikacyjnych: Badania pokazują, że dzieci, które są niewerbalne, mają zdolność do rozwijania mowy z pomocą środowiska akustycznego dostarczanego przez konie.
 • Poprawa umiejętności społecznych: Dzieci o specjalnych potrzebach często mają trudności z zaangażowaniem i łączeniem się z innymi. Praca z końmi może pomóc poprawić umiejętności społeczne i zapewnić bezpieczne, kontrolowane środowisko, w którym mogą ćwiczyć interakcje z innymi.
 • Poprawa samooceny i pewności siebie: Dzieci o specjalnych potrzebach często mogą czuć się inne od swoich rówieśników i mają trudny czas, aby czuć się akceptowanym. Praca z końmi może pomóc zwiększyć poczucie własnej wartości i pewność siebie.

3 rodzaje terapii z wykorzystaniem koni dla dzieci niepełnosprawnych

 • Jazda terapeutyczna: Terapeutyczna jazda konna wykorzystuje ruch konia, aby pomóc ludziom poprawić ich równowagę, siłę mięśni, zakres ruchu i postawę.
 • Neurorehabilitacja: Neurorehabilitacja wykorzystuje środowisko stajni i konia, aby pomóc ludziom odzyskać umiejętności, które zostały utracone w wyniku urazu i/lub choroby.
 • Psychoterapia wspomagana końmi: Equine-assisted psychotherapy używa konia i jego środowiska jako narzędzia, aby pomóc ludziom pracować przez problemy zdrowia psychicznego, takie jak trauma, lęk i depresja.

Schorzenia, które kwalifikują do korzystania z hipoterapii dla dzieci

 • Mózgowe porażenie dziecięce: Mózgowe porażenie dziecięce to zaburzenie, które wpływa na to, jak mózg kontroluje ruch mięśni, postawę i postępy w rozwoju. Wykazano, że hipoterapia poprawia postawę, równowagę i siłę mięśni, jeśli jest prowadzona konsekwentnie przez dłuższy czas.
 • Zaburzenia ze spektrum autyzmu: Zaburzenia ze spektrum autyzmu to stan, który wpływa na to, jak osoba komunikuje się i odnosi się do innych. Istnieje niewiele badań na temat hipoterapii i autyzmu, ale wykazano, że pomaga ona w poprawie umiejętności społecznych i zwiększeniu umiejętności komunikacyjnych u osób z zaburzeniami rozwojowymi.

Schorzenia u dorosłych

 • Stwardnienie rozsiane: MS to choroba, w której układ odpornościowy organizmu atakuje centralny układ nerwowy. Wykazano, że hipoterapia pomaga osobom z SM poprawić równowagę, siłę mięśni i zdolność chodzenia. -
 • Udar mózgu: Udar jest wtedy, gdy przepływ krwi do mózgu jest przerwany, albo przez zakrzep lub krwawienie. Osoby, które przeżyły udar, często doświadczają częściowego paraliżu i utraty funkcji w kończynach.

Prawda o hipoterapii

Wykazano, że hipoterapia pomaga w wielu kwestiach, które mogą pojawić się ze względu na specjalne potrzeby. Należy jednak pamiętać, że każda osoba będzie czerpać korzyści z hipoterapii w inny sposób. Przede wszystkim ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o każdym programie hipoterapii, którym jesteś zainteresowany. Twój lekarz będzie w stanie ocenić, czy hipoterapia jest dobrym dopasowaniem dla Twojego dziecka. Dodatkowo, ważne jest, aby zachować otwarty umysł podczas wizyty w centrum hipoterapii. Nie każdy koń będzie dobrze pasował do Twojego dziecka, i to jest w porządku. Pamiętaj, że to nie jest konkurencja między końmi; chodzi o znalezienie odpowiedniego konia dla Waszych potrzeb.